دل نوشته های یک نسل دومی
اجتماعی،ادبی، تحلیلی
قالب وبلاگ

آیا دوری کردن از افسردگی امکان پذیر است؟ چگونه می توان شاد بود؟ یادتان باشد که ما خودمان افکارمان را می سازیم و نباید خود را یک قربانی دست و پا بسته بدانیم. شما می توانید با شادبودن از افسردگی اجتناب کنید.
به 10 توصیه زیر توجه کنید:
1- برای تمام مردم آرزوی موفقیت کنید
اگر بدبختی دیگران را آرزو کنید، چگونه می توانید شاد باشید؟ آرزوی موفقیت برای دیگران انرژی مثبت زیادی تولید می کند. تمرکز روی ویژگی های مثبت مردم نتایج مفیدی برای خود ما دارد، آیا شنیده اید که می گویند «با هر دست که بدهید، با همان دست می گیرید»؟ بنابراین اگر انرژی مثبت می خواهید برای دیگران آرزوی موفقیت کنید.
2- از افکار منفی بپرهیزید
افکار منفی نقش مهمی در شکل گیری ذهن ما دارند. با دنبال کردن افکار منفی، آنها قدرت بیشتری پیدا می کنند ولی شما می توانید در مورد افکار خود تصمیم گیری کنید. ما باید مراقب باشیم و اجازه ندهیم افکار منفی در ذهن مان شکل بگیرد. به محض اینکه متوجه افکار منفی شدید آن را از ذهن خود دور کنید. این صحنه را همواره در ذهن خود تصور کنید که افکار منفی را به یک سطل زباله بزرگ می ریزید!
3- خود را مشغول نگه دارید
برای دورکردن افکار منفی باید برای خود مشغولیتی لذتبخش درنظر بگیرید. این کار باعث می شود بر روی مسائل سازنده تمرکز کنید و دچار افسردگی نشوید.
4- از احساس گناه بپرهیزید
اگر دچار اشتباهی شده باشید احساس گناه کمکی به شما نمی کند. در بیشتر موارد ما مرتکب خطایی نشده ایم بلکه دیگران ما را مسئول بدشانسی های خودشان می دانند! به جای احساس گناه باید بر روی انجام کار درست تمرکز کنید.
5- زندگی متعادلی را در پیش بگیرید
زندگی جنبه های متفاوتی دارد. اگر ما تمام وقت و انرژی خود را صرف کارمان کنیم فرصتی برای استراحت و سایر جنبه های زندگی باقی نمی ماند.
یادتان نرود در زندگی های نامتعادل احتمال نارضایتی بیشتر است.
6- برای شادبودن به دیگران متکی نباشید
اگر برای شادبودن به دیگران وابسته باشید گاهی دچار افسردگی خواهید شد. قطع ارتباط نامناسب می تواند مقدمه ای برای حرکت روبه جلو باشد. اگر فکر می کنید می توانید دیگران را مطابق با انتظارات خود تغییر دهید در اشتباه هستید یادتان باشد ناکامی در این کار احساس سرخوردگی را به همراه خواهدداشت.
7- مشکلات خودرا با دیگران تقسیم کنید
دوستی فواید زیادی دارد. درست است که دوستان نمی توانند همه مشکلات ما را حل کنند ولی وقتی کسی وجود داشته باشد که بتوانیم با او درد دل کنیم بهتر به جنگ آنها می رویم.
8- شادی کنید
ما باید بر روی مسائل شادی بخش تمرکز کنیم. مشکل اینجاست که وقتی افسرده هستیم به نظر می رسد که شادی میلیون ها کیلومتر با ما فاصله دارد! ولی گاهی با یک لبخند- حتی تصنعی- و تظاهر به شادی، پس از مدتی حقیقتا شاد می شویم.
9- سطح انتظارات خود را پائین بیاورید
ما غالبا پس از عدم تحقق رویاهای خود دچار ناامیدی می شویم و هر چقدر آرزو های بیشتری داشته باشیم میزان این ناامیدی بیشتر خواهدبود. سرخوردگی و افسردگی از پیامدهای ناامیدی است. با محدودکردن آرزوها کمتر دچار ناامیدی می شوید. منظور ما این نیست که برای رسیدن به اهداف خود تلاش نکنید. بدون تردید تلاش کردن ضروری است ولی از میزان توقعات خود بکاهید و انتظار نداشته باشید همه مردم رفتار یکسانی داشته باشند.
10- از افراد منفی گرا دوری کنید
راز اجتناب از افسردگی تمرکز نکردن بر روی مسائل منفی است. اگر همواره بر روی افکار منفی تمرکز کنید این کار به یک عادت تبدیل می شود. برای شاد بودن باید از موقعیت غم انگیز و افراد افسرده و منفی گرا دوری کنید.
رژیم غذایی مناسب
بسیاری از کسانی که دچار افسردگی می شوند به استفاده از دارو پناه می برند در حالی که تحقیقات نشان می دهد برخی از غذاها خاصیت ضدافسردگی دارند.
1- اسیدهای چرب امگا3
با مصرف غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا3 به جنگ افسردگی بروید. این غذاها شامل گردو، روغن کانولا و ماهی های آب سرد مثل قزل آلا، ساردین و تون می شود. در کشورهایی که مصرف ماهی در میان مردم آنها بالاست کمتر شاهد افسردگی هستیم.
2- ویتامین B
خوردن موادی که دارای اسیدفولیک و انواع ویتامین های B هستند بسیار مفید است. این غذاها شامل میوه ها، سبزیجات، انواع مغزها، لوبیا و غلات کامل می شود. در ضمن شما می توانید ویتامین 12B مورد نیاز خود را از فرآورده های حیوانی مثل گوشت، تخم مرغ، ماهی و لبنیات تأمین کنید.
3- سروتونین و تریپتومان
دانشمندان بر این باورند که میزان پائین سروتونین در افسردگی انسان نقش دارد. برای تولید سروتونین شما باید در ابتدا ماده شیمیایی دیگری به نام تریپتومان مصرف کنید که نوعی اسیدآمینه است و به طور طبیعی در پروتئین حیوانی یافت می شود. غذاهای سرشار از تریپتومان شامل گوشت، ماهی، لوبیا و تخم مرغ می شود. گوشت بوقلمون یک منبع بسیار غنی از این ماده به حساب می آید.
4- غذاهای طبیعی
پیروی از رژیم غذایی آمریکایی که به مصرف کربوهیدرات ها تأکید دارد می تواند به افسردگی منجر شود.
در ضمن کاهش قند خون علائم افسردگی را تشدید می کند.
با خوردن غذاهای طبیعی سرشار از فیبر و پروتئین میزان قند خون خود را ثابت نگه دارید. یادتان باشد هیچ وعده غذایی- به ویژه صبحانه- را حذف نکنید.

[ چهارشنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ ] [ غلامحسین سلجوقی ] [ نظرات () ]

دستمال را آرام کشیدم به سنگ. آوردم جلو روبه‌‌‌روی صورتم نگه داشتم و نفس عمیقی کشیدم. بوی گلابی، همه وجودم را معطر کرد.

دوباره خم شدم روی سنگ قبر. باور کردنی نبود، سنگ قبر باز هم نم‌‌‌ناک بود. دیروز که شنیدم، باور نکردم، حالا هم که می‌‌‌بینم و می‌‌‌بویم، باور نمی‌‌‌کنم. البته برای ما. بیشترمان عادت داریم به ترس و وحشت از قبر و مرده، اما یادمان می‌‌‌رود که این‌‌‌جا بعضی‌‌‌‌‌‌شان مرده نیستند. اینها زنده‌‌‌اند و «عند ربهم یرزقون» حالا ما نمی‌‌‌فهمیم بحثش جداست.

گاهی کسی پیدا می‌‌‌شود مثل سید‌‌‌احمد که نشانه‌‌‌های زنده بودن و زندگی‌‌‌اش برایمان نمایان می‌‌‌شود.

بعضی می‌‌‌گویند: درحال نظافت حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی توی جبهه بوده و بمباران شده و همان‌‌‌‌‌‌جا شهید شده. وقتی درمی‌‌‌‌‌‌آورندش بوی گلاب می‌‌‌‌‌‌داده. حالا هم از قبرش بوی گلاب می‌‌‌آید.

عده‌‌‌ای دیگر می‌‌‌گویند همیشه زیارت عاشورا می‌‌‌خوانده و این معجزه امام حسین(ع) است.

بعضی دیگر هم از غسل جمعه‌‌‌های مداومش می‌‌‌گویند و طهارتش در دنیا را دلیل این کرامت می‌‌‌دانند.

حالا آدم اگر اهل گیر باشد، می‌‌‌خواهد بیفتد دنبالش که چرا و چگونه چنین شده. اما اگر دل بدهی به ماجرا، می‌‌‌‌‌‌روی و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشینی کنار قبرش؛ مثل ما دستمال را آرام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشی روی سنگ قبر و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری جلوی صورتت نگه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌داری و نفس عمیقی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشی، سینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ات را پر از عطر گلاب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. آن وقت که قلبت تندتر زد، احساس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنی یک چیزی هست فراتر از زنده بودن و زندگی که دیده نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؛ چشیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؛ ولی هست. چون قلب آدم را به تپش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازد، مثل عشق.

سیداحمد(1) هرکه بوده و هر چه بوده آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌قدر خوب بوده که خدا گوشه چشمی کرده باشد به او و قبرش.(2) قبر با اینکه چندین بار سنگش عوض شده، ولی همچنان گلاب معطر تراوش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

خدا، خدایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش را به رخ ما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد. حتما چون سیداحمد بنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای بوده که خوب بندگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش را کرده.

راستی، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانستید که سیداحمد 22 سال بیشتر ندارد؟

پی‌نوشت‌ها:

1. سیداحمد پلارک، فرزند سیدعباس متولد 1344 تهران و اصالتا تبریزی است. در سال 66 عملیات کربلای 8 در شلمچه به شهادت رسید.

2. نشانی شهید سیداحمد پلارک، فرمانده آرپی‌‌‌‌‌‌‌‌‌جی‌‌‌‌‌‌‌‌‌زن‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گردان عمار لشکر 27 محمد رسول‌‌‌‌‌‌‌‌‌الله(ص): تهران، بهشت‌‌‌‌‌‌‌‌‌زهرا، قطعه 26، ردیف 32، مزار22

[ یکشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ ] [ غلامحسین سلجوقی ] [ نظرات () ]

یکی از شگفتی های امام حسین(ع) و عاشورا را می توان در سرزمین هند یافت. بی گمان امام حسین(ع) نه تنها اصلاح گر بزرگ امت اسلام و احیاگر اسلام است، بلکه احیاگر انسانیت و فضائل انسانی است. از این رو محبوب همه انسان های جهان است.
در کشور هند همانند کشورهای ایران، عراق، افغانستان و پاکستان، روز عاشورا در تقویم کشوری، این روز تعطیل رسمی و عمومی است
(و یکی پدیا، دانشنامه آزاد، به نشانی (http://fawikipedia org) و همه هندی ها از شیعه، سنی، سیک، هندو، بودایی و جین این روز را تکریم و تعظیم می کنند و بسیاری از مردم بی توجه به مذهب خود، دراین مراسم مشارکت فعال دارند. (نگاه کنید: امتداد عاشورا در شبه قاره هند و خاورمیانه، سیدحسن احمدی نژاد، پگاه حوزه، 12دی 7138- شماره 724، ص02)
مراسم عاشورا تاثیر شگرفی بر مذهب اهل تسنن و فرهنگ و آداب آنان گذاشته است، به طوری که در ایام عزاداری، آنان نیز در امام باره ها شرکت می کنند و از سویدای دل بر عزای سید مظلومان اشک می ریزند. از این رو پیوندهای اجتماعی و خویشاوندی فوق العاده ای میان برادران اهل سنت و شیعی گره خورده که با صراحت از بنی امیه تبری می جویند و بر فضیلت علی(ع) و فرزندانش اصرار می ورزند.
در هند، کسی را نمی توان یافت که با امام حسین(ع) مخالفت کند، زیرا او را نشانه آزادگی انسان می دانند و بر حرمت و فضیلت آزادی و عدالت خواهی، او را ارج می نهند. در همه جا می توان از حسین(ع) گفت و سخنانش را بر زبان جاری کرد بی آن که مخالفتی انجام شود.
«مهاتما گاندی» رهبر استقلال هند می گوید: من زندگی امام حسین(ع)، آن شهید بزرگ اسلام را به دقت خواندم و توجه کافی به صفحات کربلا نموده ام و بر من روشن است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، بایستی از سرمشق امام حسین(ع) پیروی کند.
جواهر لعل نهرو می گوید: من برای مردم هند چیزی تازه نیاوردم، فقط نتیجه ای را که از مطالب و تحقیقاتم درباره تاریخ زندگی قهرمان کربلا به دست آورده بودم، ارمغان ملت هند کردم. اگر بخواهیم هند را نجات دهیم واجب است همان راهی را بپیماییم که حسین بن علی(ع) پیمود.
وی شهادت امام حسین(ع) و خانواده اش را فاجعه ای ذکر کرده است که هر سال در ماه محرم از طرف مسلمانان و مخصوصا شیعیان تجدید و به خاطر آن سوگواری بر پا می شود.
شگفت این که هندی ها اصولا اهل جشن و سرور هستند و برای هر روزی جشنی دارند و تنها روز سوگواری آنان همین روز عاشوراست.
می توان در هند، شگفتی ها و داستان های بسیاری درباره امام حسین(ع) و کرامات او شنید. از کسانی که به نام جناح معروف هستند و حیات خویش را مدیون ذوالجناح می دادند، زیرا مادرشان به کرامت خفتن در زیر سم ذوالجناح مراسم آیینی عاشورایی، باردار شد و آنها را به دنیا آوردند تا داستان عبور از گودال آتشی که حرارت آن جان سوز است، ولی نام حسین(ع) آن را گلستان می کند.
کرامت حسین(ع) در شهر مقدس هندوها
یکی از جلوه های کرامت حسینی را می توان در شهر بنارس، شهر مقدس هندوان دید. شهر بنارس یکی از سه شهر مقدس ادیان در جهان است. پس از بیت المقدس که از سوی همه شرایع ابراهیمی به عنوان شهر مقدس خوانده می شود، شهر مکه قرار دارد که برای مسلمانان مقدس است و دیگری شهر بنارس است که شهر مقدس هندوهاست. البته این شهر نه تنها برای هندوها بلکه برای آیین های بودایی و جین نیز شهر مقدسی است. در این شهر می توان بیش از دو هزار معبد را یافت که در کنار رودخانه مقدس گنگ قرار دارد. رودخانه گنگ در شهر بنارس حدود یک کیلومتر عرض دارد. هر روز هنگام اذان صبح به وقت مسلمانان، هندوان خود را به آب رود گنگ می زنند تا با آب مقدس خود را تطهیر کنند و غسل نمایند و آداب خاص خود را به جا آورند. در این رودخانه هر ساله مراسم بزرگی گرفته می شود که همانند حج مسلمانان است.
این رودخانه به سبب تقدسی که دارد، محل پاشیدن خاکستر مردگان هندو است. هندوان اجساد مردگان خود را پس از سوزاندن در آب مقدس رود گنگ می ریزند و روی سطح این رودخانه هر روز خاکسترهای زیادی انباشته شده که بر روی آب آرام رود به آهستگی به سوی ابدیت می رود.
شهر بنارس، بیش از دو هزار معبد کوچک و بزرگ دارد و در هر گوشه از ساحل هفت کیلومتری رودخانه شما شاهد معبدی کوچک و بزرگ هستید. در میان معابدی که در کناره رودخانه گنگ قرار دارد درست در وسط این معابد و در کنار رود گنگ و رو به رودخانه و ساحل آن، حسینیه ای قرار دارد که نام امام حسین(ع) هر روز در آن بر دل و زبان عاشقان آن حضرت(ع) جاری است.
دوستی می گفت وقتی به بنارس رفتم، به همراه یکی از روحانیون شیعی و گروهی از شیعیان بنارس به این حسینیه رفتم تا روضه ای خوانده شود و یاد حسین(ع) در آن روز بر آن منطقه سایه افکند، من هم که از ایران رفته بودم، خواستم تا روضه ای بخوانم. وقتی این به گوش دیگران رسید انبوهی گرد آمدند و من در آن جا روضه ای خواندم و حال و هوائی به من دست داد که در طول عمرم هیچ حس و حالی چنان که در آن جا به من دست داد پیش نیامده بود.
در حالی که منبر به سوی رودخانه قرار دارد، بر آن بالا رفتم. جمعیت انبوهی به عشق ایران و تشیع گرد آمدند و من در حالی که چشم در رود و آب آرام آن داشتم و به فانوس ها نظاره می کردم که بر روی آب روان بودند و آدم هایی که در این آب مقدس غسل روزانه و تطهیر مقدس خود را انجام می دادند، از حسین(ع) گفتم و با جمعیت گریستم.
جالب این که در اینجا حوزه علمیه ای به نام حوزه علمیه ایمانیه وجود دارد. یعنی در میان معابد هندوان، به شیعیان مجوز دادند تا به یاد امام حسین(ع) حسینیه و حوزه ای داشته باشند و ایمان خود را به آن حضرت(ع) به صدای رسا بیان کنند.
وقتی می گویم میان معابد هندوان و در شهر مقدس بنارس، مثل این است که بگوییم در شهر مقدس مکه در کنار کعبه، معبدی برای بودایی ها و هندوان ساخته شود. آیا کسی چنین اجازه ای می یابد؟ تنها این حسین(ع) است که همه دل های آدمیان را از گبر و مسیحی و بت پرست و بودایی و هندو تسخیر کرده است و همه در برابر عظمت حسین(ع) تسلیم هستند و نام مسلمانی حسین(ع) را بر زبان می رانند.
مقبره حزین لاهیجی
البته در شهر بنارس، شگفتی های دیگر نیز وجود دارد که از آن جمله منطقه فاطما است که در آن جا آیت الله حزین لاهیجی مدفون است و شیعیان آنجا به نام علما و بزرگان ایران و اسلام و هند شکوه و عظمت خود را محافظت می کنند.
سکونت حزین لاهیجی در نوزده سال آخر زندگی خود در بنارس که تحت حکومت نواب شیعه بود، از رویدادهای مهم در حیات فرهنگی، مذهبی و ادبی این شهر به شمار می آید. آرامگاه او- که مدفن خلیل علی ابراهیم خان نیز در جوار آن است- در بنارس زیارتگاه مهمی است که زوار آن، علاوه بر شیعیان، سایر مسلمانان و فارسی دوستان نیز هستند. حضور حزین و درس های او در ترویج و اشاعه تشیع در آن سامان نقش بسیار مهمی داشت.
گفتنی است که حسینیه و حوزه علمیه ایمانیه که معروف به جامعه ایمانیه بنارس می باشد، نخستین و قدیمی ترین حسینیه و حوزه علمیه ای است که به شکل یک مدرسه دینی، حدود یک و نیم قرن پیش در بلاد هند در شهر بنارس، در سال 7128هـ.ق تاسیس گردید. البته برخی قدمت این حسینیه را به دوره نخست حکومت بابریان هند یعنی چهارصدسال پیش نیز باز می گردانند.
به هر حال در شهر بنارس که یکی از مهم ترین و مقدس ترین شهرها و پایگاه بزرگ دینی و علمی و فرهنگی برای هندوها به حساب می آید و به نام شهر معابد و بتکده ها نامیده شده است، در میان این معابد و بتکده ها، حسینیه و مدرسه ایمانیه است که همه عاشقان حسینی را به خود می خواند. این در حالی است که همین هندوها مساجد را به آتش می کشند و مسجد بابری اتارپرادش را می سوزانند، ولی کمترین تعرضی به ساحت مقدس امام حسین(ع) و مراکز منسوب به آن حضرت نمی کنند.

منبع : روزنامه کیهان

[ یکشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٥:٥۸ ‎ب.ظ ] [ غلامحسین سلجوقی ] [ نظرات () ]

[ سه‌شنبه ۸ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٥:٥٩ ‎ب.ظ ] [ غلامحسین سلجوقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
شرکت های مهم

[ بیمه کوثر ] [ شهدا را یاد کنیم باذکر صلوات ]
بک لينک