دل نوشته های یک نسل دومی
اجتماعی،ادبی، تحلیلی
قالب وبلاگ

شاید بعضی‌ها فکر کنند انقلاب تمام شده. آنهم سال 57 ، ولی این حقیقت ندارد. انقلاب موقعی تمام می‌شود که شاهد تعادل و توازن برگرفته از اسلام در تمامی عرصه‌ها باشیم. با این تعریف بهمن 57 تنها شروعی بر انقلابهای دیگری بود که برخی شکل گرفتند و بقیه آن در راه است. تصور اینکه «انقلابهای دیگر» چگونه در راه است، زیاد سخت نیست. ما طی این سی سال در برخی امور نه تنها موفق به انقلاب نشده‌ایم بلکه به خاطر یکسری مسایل و مشکلات جدید، شاهد رکود و سکون هم حتی بوده‌ام. هر چند این یک جمله نباید نقض خدماتی باشد که انقلاب طی این سی سال به ایران و اسلام نموده است. اصولاً این تفکر که انقلاب و اصلاح باید در همه جوانب صورت گیرد، خود یک هدیه الهی بود که از رهگذر این انقلاب بدست آمد. بعد از انقلاب 57 بود که مردم به همه چیز حساس شدند و این حساسیت منجر به تغییرات ارزنده‌ای در سطح کشور است.

اما همانگونه که گفته شد، تغییر در بعضی حوزه‌ها که مهمترین و اصلی‌‌ترین آنها حوزه فرهنگ است، همچنان و باقوت نیاز به ادامه یافتن است. هر چند پایه و اصل انقلاب ایران سلسله دلایل فرهنگی بود و بیشتر هم مبنای دینی داشت، ولی با توجه به گستردگی تعریف فرهنگی، رسیدن به یک وضعیت مطلوب از وضعیت جاری نیاز به تغییر خیلی از مبناها می‌باشد.

مباحثی نظیر: فرهنگ مصرف، فرهنگ تغذیه، فرهنگ بهره‌برداری از فن‌آوری‌های روز، فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌های دیگر مهماتی است که در هر بخش از آن‌ها نیاز و به فرهنگ سازی داریم و خود این فرهنگ‌سازی گامی است در جهت انقلابی جدید. برای مثال فرهنگ تغذیه در کشور ما به شدت نیاز به تغییر و تحول اساسی دارد و رسیدن به یک رژیم غذایی ملی مناسب، جز با کار فرهنگی دقیق و ظریف انجام نخواهد شد.

همین مسأله در فرهنگ مصرف انرژی‌ها و امکانات عمومی نیز صادق است. این‌ها مسایلی است که در یک کشور روبه رشد و تعالی از نان شب هم واجب‌تر خواهد بود و عملی ساختن آن‌ها کار شبانه‌روزی در نهادهای مربوطه و عموم جامعه را می‌طلبد و خود این یعنی یک انقلاب.

و این است که می‌گوییم انقلاب 57 شروعی بر پیشرفت‌ها و تعالی کشور ایران و مبنایی برای حرکت‌های بعدی شمرده می‌شود.

نویسنده: ب. گرگین

 

[ جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ٦:۳٥ ‎ب.ظ ] [ غلامحسین سلجوقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
شرکت های مهم

[ بیمه کوثر ] [ شهدا را یاد کنیم باذکر صلوات ]
بک لينک