دل نوشته های یک نسل دومی
اجتماعی،ادبی، تحلیلی
قالب وبلاگ

اين روزها درآشفته بازار سياسي جامعه و در هنگامه بحث ها و بگومگوهائي كه نقل بسياري از مجالس است مسائلي رد و بدل مي شود كه مكرر سخن نغز مولا اميرالمؤمنين(ع) (كلمه الحق يراد بهاالباطل) را تداعي مي كند و مصداقي بر كلمه حقي است كه از آن اراده باطل شده است. چندي پيش عده اي از افراد موجه كه در سلك متدينين بودند و سنگ انقلاب و نظام را نيز به سينه مي زدند در دفاع از جريان موسوم به موج سبز با چهره اي حق بجانب به حمايت از امام خميني(ره) و بيت و ياران او برخاسته و گفتند: «چه كسي باور مي كرد كه پس از گذشت دو دهه از رحلت امام(ره) اينگونه نزديكان و همراهان و ياران ايشان مورد بي مهري و تعرض قرار بگيرند و...»
اين آقايان كه سرخورده از ناكامي جريان يادشده هستند، با بستن چشم به روي بسياري از حقايق و زير چتر دفاع از امام و ياران ايشان به مظلوم نمايي روآورده بگونه اي سخن مي گويند كه گويا نظام بدهكار آنها است و بايد در ازاء آشوبهايي كه براه انداختند امتيازي هم به آنها بدهد!
به اينان بايد گفت: حمايت و دلسوزي شما نسبت به حضرت امام(ره) و ياران او كلمه حقي است كه از آن اراده باطل كرده ايد. و اينك تفصيل اين اجمال:
1- ترديدي نيست كه امام خميني(ره) يگانه دوران بود و مادر گيتي بعد از معصومين(ع) همچون او نزائيد و تاريخ بعد از معصومين(ع) فردي را به جامعيت او به خود نديد. رهبري انقلاب اسلامي، تشكيل نظام مقدس جمهوري اسلامي و بسترسازي براي ايجاد تحول در نظام سياسي و فرهنگي جهان ازدست آوردهاي زندگي پربار آن حضرت بود كه بحمدا... روندي روبه جلو و در حال گسترش دارد.
افراد زيادي امام را در اين راه ياري كردند و مي كنند كه از آنها به ياران امام تعبير مي شود بسياري از اين ياران تاكنون يا به شهادت رسيده اند و يا به رحمت الهي رفته اند (رضوان الله تعالي عليهم) و بسياري از آنها نيز در رأس و بدنه نظام مشغول خدمت و پاسداري از آرمانهاي امام هستند (وفقهم الله تعالي). عده معدودي از آنها نيز متاسفانه با تغيير موضع و بعضا با چرخشي 180 درجه اي از خط امام، راهي را پيشه كردند كه نتيجه آن تفرقه و تشتت در صفوف مردم و مسئولين بوده و هست. افرادي كه رهبري جرياني را بعهده گرفتند كه بعد از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري تقابل با نظام را در دستور كار خود قرار داده و هم سو با بيگانگان هر روز به بهانه اي غائله اي مي آفرينند، كه حساب آنها از ياران واقعي امام(ره) جدا است.
2- اكنون سخن بر اين است كه اگر نسبت به اين تعداد از به اصطلاح ياران امام(ره) بخاطر رويه تخريبي كه در پيش گرفته اند برخوردي صورت بگيرد آيا اين برخورد را مي شود بي حرمتي به ساحت امام(ره) تلقي كرد؟! آيا صرف اينكه افرادي پيشينه انقلابي دارند و از سابقه همراهي با امام(ره) در مقطعي برخوردارند كافي است تا در هر شرايطي و با هر جهت گيري از آنها حمايت شود؟! اگر چنين است تكليف اين سخن امام(ره) چه مي شود كه فرمود: «ملاك حال فعلي افراد است؟»
3- آنچه گفته شد، نه بدين معنا است كه امروز تعرضي نسبت به ساحت امام امت(ره) صورت نمي گيرد و دغدغه اي از اين جهت وجود ندارد. نه! از قضا يكي از نگرانيهاي ياران واقعي امام(ره) جفا و ستمي است كه امروز در حق آن حضرت روا داشته مي شود ولي اين جفا از جهت تعرض نسبت به ياران ايشان نيست بلكه آرمانهاي مقدس امام(ره) مورد تعرض قرار گرفته و مي گيرد، آنهم بيشتر از ناحيه همان افرادي كه زيرچتر دفاع از امام(ره) موضع گرفته و خود را پيرو خط امام(ره) مي دانند.
4- بي ترديد اصولي همچون «حاكميت ولايت فقيه» و «استكبارستيزي»، «قانون مداري» «حمايت از فلسطين»، «مقابله با اسراييل» و بسياري از اصول ديگر جزء ايده ها و آرمان هاي مقدس امام خميني(ره) بوده و ايشان همواره براي حفظ آنها سفارش نموده و براي بعد از خود نيز به آنها وصيت نموده است. ولي بايد اعتراف كرد كه اين آرمانها درجريان حوادث پس از انتخابات بصورت بي سابقه اي از ناحيه همان افراد مدعي خط امام(ره) مورد تعرض قرارگرفت. پيگيري روند حوادث يادشده و بررسي مواضع سران جريان حادثه ساز، نشان مي دهد كه اگر اينان به سفارش امام امت(ره) كه فرمود: «پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا به مملكت آسيبي نرسد» سخن رهبري را فصل الخطاب قرار مي دادند و اگر قضاوت قانون و مراجع قانوني را گردن مي نهادند آن همه حوادث سهمگين رخ نمي داد و از نظامي كه خون بها شهيدان است هتك حيثيت نمي شد و در روزي كه به فرمان امام(ره) روز قدس شناخته شده و فرياد مرگ بر اسراييل در سراسر ميهن اسلامي طنين انداز است شعار «نه غزه نه لبنان» سر نمي دادند و در روز ملي مبارزه با استكبار بجاي شعار عليه آمريكا، اقتدار نظام جمهوري اسلامي را نشانه نمي رفتند. همه تلخكامي هاي اين ايام ريشه در بي اعتنايي به آرمانهاي امام داشته و از ناديده گرفتن راه وخط امام(ره) نشأت گرفته است.
5- بي شك تنها راه حفظ اقتدار نظام و عزت و سربلندي امت اسلامي برگشت به آرمانهاي امام امت(ره) و پايبندي عملي به اصولي است كه آن عزيز سفركرده ترسيم نمودند. در اين بين اهتمام به اصل ولايت فقيه و تن دادن به ولايت ولي امر مسلمين از اهميت بيشتري برخوردار است زيرا در پرتو اعمال اين ولايت است كه زمينه تحقق اصول ديگر هم فراهم مي شود.
اين مهم يك عزم ملي و همگاني را مي طلبد، همه بايد خودرا دراين عرصه متعهد و پايبند ببينند. قهراً آنها كه پيشينه خدمت در زمان حضرت امام(ره) را دارند و منتسب به خط و راه امامند سزاوارترند. چنين رويكردي هم به نفع خود آنها و هم به نفع جامعه و نظام اسلامي است

محمد حسين عبدالحميدي.

[ چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۸ ] [ ٧:۳۸ ‎ق.ظ ] [ غلامحسین سلجوقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
شرکت های مهم

[ بیمه کوثر ] [ شهدا را یاد کنیم باذکر صلوات ]
بک لينک