دل نوشته های یک نسل دومی
اجتماعی،ادبی، تحلیلی
قالب وبلاگ

نشریه آمریکایی «اینترنشنال لیوینگ»، که هر ساله به بررسی وضعیت استاندارد زندگی در کشورهای دنیا می‌پردازد، در اوایل سال 2010، گزارش جامع سال پیش خود را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار «تابناک» بر پایه این گزارش، اگرچه این ارزش‌گذاری استانداردهای زندگی در دنیا لزوماً بر اساس بهترین ارزش‌های موجود درباره استانداردهای زندگی نیست، اما با این وجود مولفه‌های ارزشی که نشریه مذکور برای این ارزش‌گذاری خود معرفی کرده است عبارتند از: هز ینه‌های زندگی، فرهنگ و رفاه، وضعیت اقتصادی، وضعیت محیط زیست، آزادی، امنیت و ریسک، سلامت، زیرساخت‌ها و اقلیم و آب و هوایی.

ده کشور ابتدای این فهرست را به ترتیب فرانسه، استرالیا، سوئیس، آلمان، نیوزلند، لوگزامبورگ، آمریکا، کانادا و ایتالیا هستند. ایران نیز در این رتبه‌بندی در مولفه‌های مختلف امتیازات زیر را از 100 به دست آورده است:

هزینه زندگی 65، فرهنگ و رفاه 54، وضعیت اقتصادی 50، محیط زیست 71، آزادی 17، وضعیت سلامت 69، زیر بنا 40، ریسک 0 و آب و هوا 64.

با این وجود گرچه مولفه‌هایی برای این رده‌بندی معرفی شده، اما معیارهایی که در هر مسأله مورد توجه قرار گرفته است، مشخص و روشن نیست. برای مثال، روشن نیست که بر اساس چه مقوله‌ای ایران در این رده‌بندی در زمینه ریسک برای سرمایه‌گذاری هیچ‌گونه امتیازی را به دست نیاورده و ایران در این بحث در ردیف کشورهایی همچون عراق و سیرالئون قرار گرفته است. آیا به راستی سرمایه‌گذاری در ایران، وضعیتی همانند عراق و سیرالئون دارد؟

البته در هر بحثی می‌توان سوالاتی این چنینی را مطرح کرد. با این وجود، بررسی امتیازات اعطایی به ایران در برخی مولفه‌ها هم چون سلامت و هزینه‌های زندگی ایران را در ردیف بسیاری از کشورهای اروپایی قرار داده است؛ به ویژه اینکه امتیاز ایران در بحث سلامت نشان از توسعه، بهبود و ارتقای وضعیت بهداشت و سلامت در جامعه دارد.

هرچند گزارش این مجله می‌افزاید، منابع این رده‌بندی بر پایه گزارش‌های اکونومیست، بانک جهانی و... تهیه شده است، با این وجود به نظر می‌رسد اغلب این امتیازات بدون توجه به گزارش‌های واقعی و تنها بر اساس تخمین‌های رایج نسبت به کشورها در نظر گرفته شده است

 

[ شنبه ۱٩ دی ۱۳۸۸ ] [ ٧:٤۱ ‎ق.ظ ] [ غلامحسین سلجوقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
شرکت های مهم

[ بیمه کوثر ] [ شهدا را یاد کنیم باذکر صلوات ]
بک لينک