آمار شبکه های ماهواره ای

استاد دانشگاه امام صادق (ع) گفت: در میان شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان، شبکه خبری بی بی سی و شبکه فارسی وان بیشترین مخاطبان را در بردارد و ویژگی‌های مخاطبان از نظر گردانندگان این رسانه‌ها، میل به تفریح و سرگرمی بیشتر، میل به جدا شدن از محدودیت‌ها و خطوط قرمز، علاقه‌مندی به همدلی با جوامع غربی و غیرمذهبی و از همه مهمتر نارضایتی از هنجارهای حاکم (سیاسی، ‌اجتماعی، فرهنگی، دینی و...) است.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر جهان،دکتر جبلی در خصوص وضعیت موجود شبکه‌های ماهواره‌ای از لحاظ بینندگان اظهار کرد: حدود 17 هزار شبکه باز و بدون محدودیت وجود دارد که 380 کانال خاص موسیقی، 252 کانال کودک و نوجوان و 74 شبکه مد که عمدتا مبلغ عریانی هستند و در این میان بیش از 40 شبکه فارسی زبان وجود دارد که مضامین سیاسی، فیلم و سریال، شو و موسیقی و تبلیغ کالا را در بر می‌گیرد که میزان رشد آنها تاکنون زیاد بوده است.


وی افزود: براساس آمارهای موجود بیش از 45 درصد مردم تهران ماهواره می‌بینند و میانگین تماشای آن دو ساعت در روز است و تماشای برنامه‌های علمی زیر 5 درصد است.

در حالی که تماشای فیلم و سریال بیش از 50 درصد بیننده دارد و در میان شبکه‌های فارسی زبان شبکه فارسی وان 50 درصد بیننده، PMC نزدیک به 40 درصد و سایر موارد 10 درصد است و شبکه خبری B.B.C فارسی نیز بین شبکه‌های سیاسی بیشترین بیننده را دارد.

دکتر جبلی تصریح کرد: متاسفانه تم برنامه‌های فارسی وان بسیار مستهجن و دور از انسانیت است و مسائلی چون عریان مداری مرد و زن و حتی عریانی در کلام و گفتار، سکس محوری،‌ باور جادو و خرافات، تردید در فواید زندگی مشترک زناشویی، بی ثباتی در خانواده، طنز مستهجن، اشاعه مصرف الکل و... را در بر می‌گیرد و با وجود این، بیشترین بیننده را نیز دارد.

منبع :جهان نیوز

/ 0 نظر / 7 بازدید