دردسرهای یک دلنوشته در تمجید علامه فضل الله برای خانم سفیر

انتشار مطلبی از سوی سفیر انگلیس در لبنان که به تمجید مرحوم علامه فضل الله پرداخته بود با واکنش وزارت خارجه این کشور همراه شد.
 
به گزارش "تابناک"، این متن در تمجید از علامه سید محمد حسین فضل الله توسط سفیر انگلیس در لبنان در وبلاگ شخصی اش منتشر شد که البته بلافاصله از سوی وزارت خارجه انگلیس حذف گردید.

بنابر این گزارش خانم "فرانسس گای" در مطلبی با عنوان "فوت یک مرد نجیب" نوشت: یکی از مزایای دیپلمات بودن ملاقات با افراد مختلف است. بزرگ یا کوچک، دوست داشتنی یا غیر قابل تحمل. مردم لبنان اغلب از من می پرسند که چه سیاستمداری را بیشتر از همه می ستایم. واضح است که این سوال سختی است زیرا بسیاری از افراد در تلاش برای جذب سیاستمداری خاص به سوی خود می باشند. به هرحال من معمولا نام یکی از دوستان نزدیک یا افراد تاثیر گذار بر خود را ذکر می کردم. این ماجرا تا دیروز ادامه داشت اما دیروز در پاسخ به این سوال ترجیح دادم از علامه محمد حسین فضل الله رئیس شیعیان لبنان و یکی از محبوبترین روحانیون مسلمانان شیعه در تمام دنیا یاد کنم.

او در ادامه نوشت: هنگامی که شما او را ملاقات می کردید می توانستید مطمئن باشید که در مدت زمان کوتاهی با یک چالش بزرگ عقیدتی روبرو می شوید، وارد بحثی مستند و حساب شده می گردید و هنگامی که محضر او را ترک می کردید آشکارا تعالی روح خود را حس می نمودید. این برای من تاثیر حقیقی یک مرد دینی است که بر تمام کسانی که او را می بینند، بدون در نظر گرفتن مذهبشان اثری مثبت به جا بگذارد. شیخ فضل الله دیروز درگذشت، پس از او لبنان کم فروغ تر از همیشه جلوه می کند اما غیبت او در خارج از مرز های این سرزمین نیز به وضوح حس می شود.

خانم "گای" در بخش دیگری نوشته است: به خوبی آن زمانی را که به عنوان سفیر به بیروت اعزام شدم به خاطر دارم. در آن زمان یک دوست و همکار مسلمان به ما گفت که چقدر خوشبختم که می توانم به دیدار علامه فضل الله بروم، به راستی که او حقیقت را به من می گفت. حال که من به خاطر شنیدن این خبر تنها غمگین شده ام به خوبی می توانم درک کنم که زندگی دیگر افراد با این فقدان دگرگون شده است. امروز دنیا بیش از هر روز دیگر به وجود مردانی چون او نیاز دارد. انسان هایی که بتوانند نور حقیقت را در اذهان بشر روشن سازند، واقعیت دنیای مدرن را درک نمایند و شجاعانه در برابر هرگونه کج روی و تحجر قد علم کنند. روحش شاد و یادش گرامی باد.
 
این گزارش می افزاید: اما این نوشته خانم سفیر گویی برایش دردسر ساز شده است. روزنامه "دیلی میل" چاپ  لندن نوشت: وزارت خارجه انگلستان بعد از مطلع شدن از تمجید علامه فضل الله توسط "فرانسیس گای" سفیر انگلستان در لبنان در وبلاگ خود، تحت فشار است تا گای را از این سمت برکنار کند.
 

به نوشته این روزنامه، وزارت خارجه انگلستان بعد از مطلع شدن از این مسئله دستور حذف نوشته گای را صادر نمود. از سوی دیگر وزارت خارجه از جانب دیگر جناح ها و نیز سفیر رژیم صهیونیستی در لندن تحت فشار است تا گای را از کار برکنار کند. وزارت امور خارجه انگلیس در این باره اظهار داشت: آنچه فرانسس گای درباره محمد حسین فضل‌الله  گفته است نظر شخصی وی بوده و سخنان او بیانگر سیاست دولت انگلیس نمی باشد.

/ 0 نظر / 7 بازدید