نوشتن...


پژوهش ها نشان می دهد نوشتن، حافظه و کیفیت خواب را بهبود می بخشد، سیستم ایمنی سلولی را تقویت می کند، در بیماران مبتلا به ایدز تعداد ویروس ها را کاهش می دهد و حتی بهبود بعد از اعمال جراحی را تسریع می کند.
دانشمندان دانشگاه هاروارد در پژوهشی جالب متوجه فواید درمانی نوشتن در مورد تجربیات شخصی، افکار و احساسات شده اند. اما جدا از کارکردی که نوشتن در رفع تنش ها و کنار آمدن با آن دارد، نوشتن اثرات فیزیولوژیکی هم در بدن ایجاد می کند.
براساس تحقیقی که نتایج آن در شماره فوریه مجله انکولوژیست به چاپ رسیده است، بیمارانی که قبل از شروع مراحل درمانی شروع به نوشتن کرده بودند، نسبت به بیمارانی که نمی نوشتند به مراتب قدرت بدنی و ذهنی بهتری داشتند و احساس بهبودی بیشتری می کردند.
این تحقیق روی 71 بیمار مبتلا به لوسمی و لنفوم انجام شده بود و از بیماران خواسته شده بود در فعالیت های منظم نوشتاری شرکت کنند.
انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند و رفتارهای متفاوتی نسبت به تنش ها از خود بروز می دهند. یکی از این واکنش ها در قبال تجربیات همراه با تنش که بیماری هم یکی از آنهاست، شکوه و شکایت است.
«آلیس فلاهرتی» دانشمند سیستم عصبی در دانشگاه هاروارد و بیمارستان ماساچوست عقیده دارد وبلاگ نویسی در مورد رنج ها و تنش ها، کارکرد مشابهی دارد. مکانیسمی که نوشتن و وبلاگ نویسی با آن به بیماران کمک می کند، به درستی شناخته شده نیست و تلاش های زیادی برای شناخت این مکانیسم صورت می گیرد، اما تاثیر نوشتن، هر چه باشد، مسلم این است که در حال حاضر بسیاری از بیمارانی که سرطان یا بیماری های وخیم دیگری را در آنها تشخیص داده اند، در وبلاگشان به دنبال تسلی می گردند و این تسلی را در آن پیدا می کنند.

/ 3 نظر / 6 بازدید
یاشار

سلام نمی دانستم نوشتن این همه فواید دارد دارم امیدوار میشم به خودم . ممنون که سر زدی بازم منتظرت هستم دوست خوبم.

علی

سلام پسر خاله البته این شامل نوشتن با صفحه کلید نمیشه. [چشمک][خنده][گل]

یاشار

سلام علی کیست آپ جدیم هست خوشحال میشم نظرت رو بگی ؟